☂️Традиционният японски чадър се нарича 和傘 (уагаса). Употребата му датира от ранния период Хейан (794-1185). Първоначално уагаса са се използвали единствено от аристократи и членове на императорското семейство. Любопитно е, че основното предназначение на уагаса било да предпазва особите от зли духове и слънчева светлина, но не и от дъжд.

☂️ Първите японски чадъри са били конструирани така, че да не могат да се сгъват. Функцията за сгъване се появява едва през периода Азучи Момояма (1568-1603).
☂️ През периода Едо (1603-1868) на производството на чадъри започва да се гледа като на занаят. Към средата на Едо чадърите започват да се разглеждат като аксесоари, превръщайки се в неизменна част от изкуства като кабуки и чаена церемония.

☂️ Уагаса се изработва от възобновяеми материали като японска хартия, канап и бамбук. С подходяща грижа чадърът може да издържи дели 20 години. Здравината на уагаса се дължи на слоя масло, който го покрива. Благодарение на маслото чадърът се превръща във водоустойчив и осигурява перфектна защита от UV лъчи. Още един фактор, определящ издръжливостта на уагаса, са неговите ребра, които варират между 30 и 70.

☂️ Продажбите на японски чадъри значително намаляват след Втората световна война, но за сметка на това се увеличават тези на чадърите в западен стил.
☂️ Когато е поставен на стойка или до стена, западният чадър се поставя с дръжката нагоре. За разлика от него - уагаса се поставя с дръжката на земята.
#японскичадъри #wagasa #уагаса #японскиезик #япония #японскизаначинаещи #японскиезикначалнониво #уроципояпонскиезик #уроципояпонски #онлайнуроципояпонски #икигай #онлайнкурсовепояпонски #езиковцентърикигай #japan #japanese #japaneselessons #ikigai #日本 #日本語 #生甲斐 #日本文化 #和傘 #едо #江戸時代